Kurš ir labākais norēķinu veids mūsdienās?

Kā zināms, mūsdienās skaidra nauda jau sen vairs nav vienīgais norēķinu veids, ko varam izmatot ikdienā. Tik pat populāras vai pat vēl populārākas ir norēķinu kartes, kā, piemēram, debetkartes un kredītkartes. Cilvēku viedokļi par to, kurš norēķinu veids ir labāks dalās. Vieni uzticas vecajām labajām vērtībām un dod priekšroku skaidrai naudai, kamēr citi labāk paļaujas uz elektroniskajiem norēķiniem. Tad nu mēs skaidrojam, kurš norēķinu veids ir labāks.

Skaidra nauda ilgu laiku ir bijis pamata norēķinu veids. Arī tagad skaidra nauda ļoti plaši tiek izmantota, kaut gan, salīdzinot ar norēķinu kartēm tai ir diezgan daudz mīnusu. Pirmkārt, nauda nav tik droša kā norēķinu kartes. Tā ir vieglāk viltojama un tai nav personalizēts lietotājs. Tas nozīmē, ka nozaudēšanas vai nozagšanas gadījumā, cita persona droši var izmantot svešu naudu. Norēķinu kartes, savukārt var lietot tikai tās īpašnieks, vai arī persona, kurai kartes īpašnieks ir uzticējis kartes PIN kodu. Ja karte tiek nozaudēta vai nozagta, tāpat neviens jūsu naudai klāt netiks ja nezinās kartes PIN kodu.

Otrs skaidras naudas trūkums ir grūtāka un neērtāka tās lietošana. Skaidra nauda makā nenoliedzami aizņem daudz vairāk vietas nekā viena norēķinu karte. Tas skaidras naudas izmantošanu apgrūtina, jo īpaši tad, ja jāveic lielāki pirkumi. Arī naudas skaitīšana pie kases nav diez ko ērta. Daudz vienkāršāk ir ievietot norēķinu karti karšu terminālī un uzspiest PIN kodu.

Ja runājam atsevišķi tieši par kredītkartēm (arī debetkartēm ar kredītlimitu), tās noteikti ir pārākas par skaidru naudu arī tāpēc, ka tā ir iespēja izmantot ne tikai savu, bet arī kreditora naudu. Principā, jums visu laiku ir pieejams aizdevums bez nepieciešamības to noformēt. Gadījumos, kad uzrodas neparedzēti tēriņi, vai arī, kad jāveic lielāki pirkumi, tas noteikti ir neatsverams pluss. Vēl jāpiemin arī kredītkaršu bonusi un īpašie piedāvājumi, kas atsevišķos gadījumos var būt ļoti izdevīgi.

Tomēr, par spīti visiem elektronisko norēķinu plusiem, jāsaka, ka bez skaidras naudas pilnībā iztikt never un ir gadījumi, kad tā tomēr ir pārāka. Arī mūsdienās vēl ir vietas, kur karšu termināli nav pieejami un kur cits norēķinu veids kā skaidra nauda nemaz neder. Tipiski piemēri ir tirgus, mazie veikaliņi, sabiedriskais transports, ārstu privātprakses utt. Šajās vietās bez skaidras naudas vienkārši neiztikt.

Vēl viens gadījums, kad skaidra nauda ir pārāka par kartēm, ir tad, ja bieži gadās pārtērēties. Ja iepērkoties vienmēr ņemat līdzi norēķinu kartes, jums līdzi ir visas sava nauda (ja vien jums nav vairāki bankas konti vai uzkrājumi skaidrā naudā). Izmantojot kredītkartes, jums līdzi ir arī aizdevēja nauda. Tādā gadījumā, ierobežot savus pirkumus ir daudz grūtāk, jo viss ir pieejams. Ja ņemsiet tikai skaidru naudu un tieši tik, cik nepieciešams konkrētajā iepirkšanās reizē, pārtērēties fiziski nebūs iespējams.

Kopumā varam teikt, ka norēķinu kartes ir modernāks, drošāks un ērtāks maksājumu veids, taču ir gadījumi, kad skaidra nauda vēl joprojām ir pārāka par elektroniskajiem norēķinu veidiem. To, kādu maksājumu veidi izvēlēties, ir jāizvērtē pēc katras konkrētās situācijas un savām vēlmēm un iespējām.