Kādēļ bērniem, kuri jaunāki par 12 gadiem, nevajadzētu izmantot viedtālruņus un planšetdatorus?

Gan jau esat novērojuši, ka mūsdienās pat mazuļi, par pirmsskolas vecuma bērniem nemaz nerunājot, ar viedtālruņiem un planšetdatoriem māk darboties labāk nekā viņu vecāki. Nereti šķiet, ka šīs prasmes ir gluži kā iedzimtas, tomēr, kā uzskata bērnu attīstības eksperti, lepoties ar šīm šķietami lieliskajām prasmēm nevajadzētu. Atklāti sakot, kaitējums, ko bērns gūst, darbojoties ar viedierīcēm, ir lielāks nekā ieguvumi. Apkopojot dažādus pētījumus, eksperti ir nonākuši pie secinājuma, ka bērniem, kuri jaunāki par 12 gadiem, nevajadzētu lietot šos gadžetus.

Smadzenes aug pārāk strauji

Bērna galvas smadzeņu apjoms laikā no dzimšanas līdz 2 gadu vecumam trīskāršojas un turpina augt līdz apmēram 21 gada vecumam. Iespaidīgi, vai ne? Tomēr arī moderno tehnoloģiju lietošana paātrina galvas smadzeņu attīstību. Kādam, iespējams, šķitīs, kas tur slikts, tomēr tam ir arī savas negatīvās puses. Pētījumi pierāda, ka šādā veidā ietekmējot smadzeņu attīstību, tehnoloģijas var veicināt tādas veselības problēmas kā uzmanības deficīta sindroms, kognitīvās attīstības traucējumi, kā arī mācīšanās grūtības.

Rodas attīstības traucējumi

Nav noslēpums, ka jo vairāk bērns fiziski kustās, jo veselīgās tas ir, bet veselīgums savukārt palīdz vieglāk apgūt jaunas zināšanas un prasmes. Šķiet, vien retais nav dzirdējis par to, cik mazkustīgums ir kaitīgs, bet ilgstoša sēdēšana pie viedtālruņiem vai planšetdatoriem veicina šo mazkustīgumu, tādējādi kavējot emocionālo un garīgo attīstību.

Rodas liekais svars

Šo punktu varētu sasaistīt ar iepriekšminēto punktu par mazkustīgumu – mūsdienās bērniem liekais svars rodas tiešā saistībā ar to, cik daudz laika tiek pavadīts pie dažādām tehnoloģijām. Bērni, kuriem visas tehnoloģijas ir pieejamas to guļamistabās, par 30% biežāk cieš no liekā svara. Jāpiebilst, ka bērniem, kuriem ir liekais svars, par 30% pieaug risks saslimt ar cukura diabētu, kā arī sirds slimībām pieaugušo vecumā.

Miega trūkums

Interesanti, bet apmēram 60% vecāku nemaz neseko līdzi tam, cik daudz to bērni pavada, darbojoties ar dažādām tehnoloģijām. Nereti bērni tā aizraujas, ka nespēj atrauties no tehnoloģijām arī vēlās vakara stundās, tādēļ miegam tiek atvēlēts mazāk laika. Miega trūkums izjauc dienas grafiku un paradoksālā veidā var izraisīt bezmiegu. Kā zināms, miega trūkums negatīvi ietekmē vispārējo veselības stāvokli.

Psihisku slimību attīstība

Ir daudz un dažādi pētījumi, kuru rezultātā ir pierādīts, ka moderno tehnoloģiju lietošana ilgtermiņā var izraisīt tādas psihiskas saslimšanas kā depresija, trauksme, uzmanības deficīta sindroms, psihoze, kā arī citas bērnu uzvedības problēmas.

Agresijas attīstība

Tā kā maziem bērniem psihe vēl nav nostabilizējusies, tie ir vairāk pakļauti tam, kas tiek rādīts televizorā, datorā vai spēlēs. Kā zināms, visai bieži tiek rādīti materiāli, kas satur slepkavības, izvarošanas, zagšanas, kā arī cita veida ainas, kurās redzama vardarbība un agresija. Šādā veidā bērns itin viegli tiek pakļauts agresijas attīstībai.

Pārāk daudz informācijas

Interesanti, bet milzīgs dažādas informācijas daudzums var veicināt uzmanības deficīta sindroma attīstību. Tāpat informācijas pārbagātība par pazemināt bērna koncentrēšanās spējas, kā arī pasliktināt bērna atmiņu. Sekas informācijas piesātinātībai ir koncentrēšanās un mācīšanās grūtības.

Atkarība no dažādiem gadžetiem

Kā nereti nākas redzēt dzīvē, arī paši bērnu vecāki pavada daudz laika, darbojoties ar datoriem un viedtālruņiem, bet, nez kādēļ, laika paspēlēties un parunāties ar bērniem ir par maz. Ja bērniem nav saiknes ar vecākiem, tie meklē emocionālu mierinājumu kaut kur citus, piemēram, tehnoloģijās un virtuālajā vidē, laika gaitā nokļūstot atkarības gūstā.

Paaugstināta radiācija

Bērnu smadzenes un imūnsistēma vēl tikai attīstās, kā arī tie ir daudz jutīgāki par pieaugušajiem, tāpēc nevajag atstāt bez vērības starojumu, kas nāk no tehnoloģijām, piemēram, viedtālruņiem. Ja vēl nezinājāt, Pasaules Veselības organizācija viedierīces ir iekļāvusi kancerogēno risku kategorijā, kas nozīmē to, ka viedierīču lietošana ilgtermiņā var izraisīt vēzi un dažādus audzējus.